Ako získať najlepšie povinné zmluvné poistenie PZP?

Povinné zmluvné poistenie vozidla alebo v skratke nazývané ako PZP, upravuje Zákon č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Na Slovensku si PZP môžete uzavrieť v 11-tich poisťovniach. Spôsoby ako získať poistenie PZP sú v podstate tri: ONLINE poistenie cez výlučne internetového sprostredkovateľa, osobne priamo v jednej z poisťovni a uzavrieť poistnú zmluvu u certifikovaného sprostredkovateľa poistenia.

ONLINE poistenie PZP

 Tento spôsob poistenie ponúkajú internetové firmy bez kamenných prevádzok, všetci zmluvní sprostredkovatelia poistenia ale i samotné poisťovne. Potrebujete k tomu Internet, počítač a tlačiareň. Zmluvné dokumenty Vám budú zaslané na email a musíte si ich vytlačiť na vlastnej tlačiarni.   Ak už ste sa rozhodli pre tento spôsob poistenia, odporúčame byť obozretný a hlavne používať zdravý rozum. Internet je preplnený s reklamou, ktorá ale často je zavádzajúca. Je predsa čistý nezmysel ak Vám niekto ponúka a sľubuje “Super” poistenie s úsporou až 320 eur, keď celková cena PZP bežného  vozidla sa pohybuje v rozmedzí 60 až 180 eur. 

Poistenie PZP priamo z poisťovne

Na slovenskom trhu je celkovo 11 poisťovní, ktoré ponúkaju poistenie vozidla PZP. Nie všetky ale ponúkajú poistenie pre všetky druhy vozidiel a nie všetky pripoistenia. Napr. poistenie PZP pre prívesné vozíky, motorky, štvorkolky, či poistenie pre zvláštne evidenčné čísla ( prevozné C tabuľky a iné), ponúkajú len niektoré poisťovne. Väčšina z týchto poisťovní ponúka uzavretie poistnej zmluvy vo svojich firemných kanceláriach a všetky ONLINE na internete. Základné zmluvné dokumenty získate vytlačené len pri osobnej návšteve poisťovne. 
 

Poistenie PZP cez sprostredkovateľa poistenia

Na trhu je viacero veľkých maklérských spoločností, ktoré na základe zmlúv s jednotlivými poisťovňami ponúkajú sprostredkovanie tohto druhu poistenia cez svojich maklérov. Tieto spoločnosti okrem ONLINE poistenia, prevádzkujú aj “kamenné” kancelárie, kde si môžete urobiť poistenie aj osobne. Maklérske spoločnosti sú online a priamo prepojené s poisťovňami. Preto cena poistenia by mala byť vždy aktuálna a to aj v prípade, že niektorá poisťovňa má nejakú akciu. Čo sa týka ceny poistenia, tak je presne rovnaká akú získate priamo z poisťovne alebo z ONLINE kalkulačky sprostredkovateľa. To samozrejme platí, ak si robíte porovnanie ceny v rovnakom čase a s rovnakými vstupnými údajmi. Preto je veľmi dôležité, aby Vám ponuku a poistenie robil profesionálny maklér, ktorý využil všetky možnosti a nastavil Vám všetky zľavy na dosiahnutie najlepšej ceny.

Ako si vybrať správny spôsob uzavretia poistnej zmluvy PZP?

Väčšina z nás sa väčšinou rozhoduje podľa ceny poistenia. Cena a kvalita poistenia PZP je z tohoto pohľadu dôležitá ale len pre výber poisťovne. Nie všetky poisťovne majú proklienstký prístup, hlavne ak už nastala poistná udalosť. Tiež majú odlišné spôsoby komunikácie, iné dĺžky splatnosti prvého poistného, iný postup pri riešení škodovej udalosti a podobne. Tiež si ale treba uvedomiť, že poistenie PZP je primárne určené na náhradu škody druhej poškodenej strane a preto ak nemáte záujem o nejaké pripoistenia k PZP, tak si logický vyberiete poistenie PZP za najnižšiu cenu z ľubovoľnej poisťovne.

Čo sa týka ceny poistenia podľa spôsobu uzavretia zmluvy, tak pri všetkých troch možnostiach by ste mali získať rovnaké ceny presne na cent ak ich robíte v rovnakom čase. Poisťovne vypočítavajú cenu poistenia pre konkrétneho klienta a na základe údajov ktoré zadal. Nie pre toho, kto poistenie ponúka. Pri výberu spôsobu poistenia by ste sa mali hlavne zamerať na kvalitu servisných služieb počas trvania poistenia, výhody a nevýhody, prípadne benefity, ktoré získate.

 – Internetové ONLINE spoločnosti: Umožňujú uzavrieť štandardné poistenie PZP na diaľku ale väčšinou nemožno od nich očakávať nadštandarný servis po uzavretí poistky. Sľubované benefity sú väčšinou zavádzajúce alebo  ponúkane formou súťaže a reálne je veľmi málo pravdepodobné, že získate. Rovnako pri tomto spôsobe absentuje vzťah klient – osobný maklér. Zmluvné dokumenty si musíte vytlačiť z emailu. V prípade potreby vyhotoviť fotodokumentáciu vozidla, majú tendenciu presvedčiť klienta aby si ju urobil sám a zaslal priamo do poisťovne.

 – Poistenie priamo v danej poisťovni:  Pokiaľ už viete a máte overené, že presne “táto” poisťovňa ponúka najlepšie poistenie PZP pre Vás, tak je to lepší spôsob pre uzavretie poistky ako ONLINE. Väčšina kamenných poisťovní sa snažia klientom pristupovať proklientsky, ponúkajú reálne benefity a prípadnú pomoc počas poistenia viete riešiť s návštevou danej poisťovne. Nevýhodu je prípad ak máte viac vozidiel, alebo ich častejšie meníte. Pre iné vozidlo, môže byť pre Vás výhodnejšia iná poisťovňa ako práve tá, kde ste mali poistené prvé vozidlo. Neočakávajte ale, že Vás na to daná poisťovňa upozorní, kedže ponúka len vlastné produkty. 

 – Poistenie cez sprostredkovateľa: Pokiaľ si vyberiete vhodnú a stabilnú maklérsku spoločnosť, je to najlepšia voľba a spôsob ako uzavrieť poistenie PZP, resp. akékoľvek iné poistenie. Tieto spoločnosti majú uzavreté zmluvy so všetkými poisťovňami na zastupovanie v ich mene a pre uzatváranie poistných zmlúv. Služby poskytujú zvyčajne s profesionálnymi a neustále preškolovanými maklérmi bezplatne. Hlavnou výhodou je, že od sprostredkovateľa dostanete transparentnú ponuku poistenia zo všetkých poisťovní buď pri osobnej návšteve alebo aj ONLINE. Zmluvné dokumenty dostanete už vytlačené. Väčšinou ponúkajú nadštandardný servis a pomoc aj počas trvania zmluvy. Zároveň si vybudujete obchodný vzťah, ktorý bude výhodou pre iné budúce poistenia. Svojho makléra väčšinou máte vždy k dispozícií po telefóne.

Záver

Pri povinnom zmluvnom poistení vozidla získate cenu poistenia PZP rovnakú pri všetkých troch spôsoboch uzavretia. Preto hlavným kritériom pre výber spôsobu uzavretia poistenia by mala byť kvalita a úroveň servisných služieb, ktoré môžete potrebovať počas jeho trvania.

Technologickým leaderom v tejto oblasti je spoločnosť INSIA. Poskytuje profesionálne poistné služby vo všetkých svojich pobočkách v rámci celej SR ale i ONLINE. Používa pritom jedinečnú formu komunikácie s klientami a proaktívny servis aj počas trvania poistenia. Napr. upozornenie pred blížiacim sa výročným dátumom s možnosťou upraviť alebo zmeniť zmluvu, personalizované video o poistení, generovanie prehľadu všetkých uzavretých zmlúv, znovuvytlačenie zelenej karty pri strate a podobne. Ako aktuálnu novinku 2021 z INSIA je tiež vhodné spomenúť bezplatnú aplikáciu AUTOMOBIL, ktorá bude určite užitočná pre všetkých motoristov.